Sigorta şirketlerinde start-up rüzgârı

Blockchain teknolojisi, yapay zeka ve robotik sistemler işgücünü ve çalışma hayatını yeniden şekillendiren, birçok sektörde ezberleri bozuyor. Dünyada sigorta şirketlerinin gündeminde bu yeni teknolojilerin sektörü nasıl şekillendireceği ele alınıyor. Türkiye’de de sigorta şirketlerinin teknoloji yatırımlarına ağırlık verdiği, start-up’lara yakından ilgilenmeye başladığı görülüyor. Diğer yandan, ürün portföylerine de siber riskler gibi yeni poliçeler almaya başladılar. Ancak, bu dönüşüm sadece ürünlerde kendini göstermeyecek. Örneğin, sosyal medyada bireylerin yaptığı paylaşımlarla kişilerin yaşam biçimlerine göre, kaza yapma oranı ya da ortalama yaşam analizi yapabilecek ve buna göre poliçe belirlenebilecek. Ya da giyilebilir cihazlar aracılığıyla sağlık bilgileri takip edilecek. Bu sağlık harcamalarının azaltılmasını beraberinde getirecek. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Tüm bu gelişmeler her sektörü olduğu gibi sigorta sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Bu da sigorta şirketlerinin önümüzdeki yıllarda artık eski yöntemlerle çalışmayacağının işaretlerini veriyor. Çünkü, bu değişime ayak uyduramayan şirketlerin sürdürülebilir olmayacağı açık. 

18

GELECEKTEKİ İNOVASYONLAR

EY Türkiye, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul işbirliğiyle hazırlanan “Fintech Dönüşümü” raporunda, 2017 yılında sigortacılığa ilişkin fintech hizmetlerinin (Insurtech) popülaritesinin 2015 yılına göre ciddi oranda artarak ikinci sıraya yerleştiği yer alıyor. İlk sırada para transferi ve ödeme odaklı hizmetler yer alıyor. Raporda sigorta sektöründeki mevcut inovasyonların sosyal sigortalar ve giyilebilir cihazlar kapsamında olduğu belirtilirken, ikinci dalganın yani gelecekteki inovasyonların nesnelerin interneti ve otonom araçlarla ilgili olacağına dikkat çekiliyor. Raporda sigorta sektöründe, bir ya da daha fazla ürünü dijital kanallar aracılığıyla kullanan kişi sayısı 2017 yılında 24 iken, gelecekte bu sayının 55’e çıkacağı vurgulanıyor.

Startup. Watch verilerine göre, sigorta sektöründe geçen yıl dünyada 535 milyon dolarlık 57 fintech yatırımı yapıldı. Türkiye de ise 500 bin dolarlık bir yatırım gerçekleşti. Ancak, bankacılık sektöründe olduğu gibi fintech’1er sigorta sektörünün de gündeminde ve önümüzdeki dönemde bu yatırım sayılarının artması bekleniyor. Çünkü müşteri beklentileri değişiyor. Sürdürülebilirlik adına müşteriyi daha yakından tanımak ve daha iyi hizmet vermek isteyen şirketlerin her konuya kendileri çözüm bulamayacağı için gerek kurum içi gerekse kurum dışından girişimcilerle çalışmalar yapmaları kaçınılmaz görünüyor.

28

ALLİANZ TÜRKİYE’DEN ÜÇ GİRİŞİME DESTEK

Yaklaşık bir yıl önce Allianz Grubu’nun 175 (150’si yeşil) sürdürülebilir çözümlerinden yola çıkan Allianz Türkiye, üç sürdürülebilir çözümü hayata geçirirken, inovasyon alanında da üç girişime destek verdi. Şirket, meme kanseriyle mücadelede kadınlarda farkındalık yaratan uygulama ve elektrikli otomobiller için kasko indiriminin yanı sıra güneş santrallerine özel performans sigortası çözümlerini geliştirdi. Ayrıca, kendi kurumundan girişimcilerinin önerisi olan hamile kadınlara bilgi ve network sağlayan BilenAnnem uygulamasının hayata geçmesine, kurum dışından artırılmış gerçeklik tabanlı riziko kontrolüne olanak veren Gamester uygulamasına ve astım hastalarının nefes kapasitelerini kolayca ölçmelerini sağlayan SpiroHome girişimlerine destek verdi. 

Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, Allianz Türkiye’nin sürdürülebilirlik stratejisinin iki önemli ayağı olan “önleyici çözümler” ile “girişimcilik ve inovasyon” temellerinde tüm 2017 hedeflerini yerine getirdiklerini belirtiyor. Coqui “Sürdürülebilirlik adına sadece projeler yapmıyor, iş yapış şekillerimizin sürdürülebilir olabilmesi için iş süreçlerimize dair adımlar atıyoruz. GRİ gibi uluslararası raporlarla her yıl ilerlememizi kayıt altına alıyor, şirket içinde çevresel konulardan yönetişim alanlarına, kadın-erkek eşitliğine kadar pek çok önemli göstergeyi ölçüm paneliyle takip ediyoruz” diyor.

40 yaş üstü kadın sağlık sigortalılarının 115 bininin 40 bin 500’üne ulaştıklarını söyleyen Coqui, belirlenen kontrol grubundaki mamografi oranının da yüzde 8’den yüzde 54’e çıktığını söylüyor. Ayrıca, şimdiye kadar aranan sigortalıların yaklaşık yüzde 30’unun kendi kendine meme muayenesi konusunda ek bilgi talebinde bulunmuş.

38

KURUM İÇİNDEKİ POTANSİYEL AÇIĞA ÇIKTI

İkinci sürdürülebilir çözümde “iyi çevre” hedefiyle adım atan Allianz Türkiye, iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden birinin fosil yakıt kullanımı olmasından yola çıkarak elektrikli otomobillere kasko avantajı sağlanması çözümünü devreye aldı. Allianz Türkiye, elektrikli otomobillerin kullanımını teşvik etmek amacıyla, özel araç kategorisinde değerlendirilen yüzde 100 elektrikli otomobillerin kasko net primlerinde yüzde 20’ye varan indirim sağlıyor. Şirket, geliştirdiği bir başka çevre çözümüyle güneş enerjisi santrallerinde herhangi bir fiziksel hasardan bağımsız, olumsuz hava koşulları nedeniyle güneş ışınlarının düşük seviyede kullanılabilmesi sonucu oluşan kâr kayıplarını teminat altına alan bir ürün de çıkarıyor.

Bu arada şirket, bir yandan kurum içindeki girişimcilik potansiyelini harekete geçirirken diğer yandan da TÜSİAD, GİRVAK ve Etohum gibi kuramlarla işbirliği yaparak kurum dışı girişimcilerle yeni iş modelleri üzerinde duruyor. Verilen bilgiye göre, Allianz Türkiye inovasyon Ofisi’nin 2017 yılında başlattığı kurum içi girişimcilik programına yapılan 90 başvurudan seçilen 7 proje hızlandırma aşamasını temmuzda tamamlamış, 2’si kuluçka aşamasına geçmeye hak kazanmış. Programın son aşamasında teknoloji odaklı geleceğin anneleri için hazırlanan ‘BilenAnnem’ mobil hizmet uygulaması birinci seçildi. Allianz Türkiye çalışanları tarafından geliştirilen, geleceğin anneleri için oluşturulmuş bu mobil uygulamayla hamilelik sürecinin her adımında güvenilir bilgilerle annelere yardımcı olmak hedefleniyor.

Öte yandan, girişimcilerle kurulan işbirlikleriyle iki fintech şirketine destek verilmiş. Bu şirketlerden Spirhome ile KOAH hastalarının nefes kapasitelerini ve ilaç ihtiyaçlarını mobil platform üzerinden ölçümleyen ve gözlemleyen sağlık destek projesini de yürütmek üzere harekete geçiyor.

Etohum’la birlikte yürüttüğü dış girişimcilik programı çerçevesinde ortaya konan bir diğer proje, ‘Gamester’ ile artırılmış gerçeklik uygulamalarını sigortacılığın risk yönetimi aşamasına taşımaya hazırlanan Allianz Türkiye, fabrika yangını ve yangın önleme sistemlerini simüle ederken riziko kontrol aşaması deneyimini yenilikçi bir şekilde ele alıyor. Kullanıcılar sanal fabrikada yangın durumunda hangi önlemlerin alınacağını Vive gözlükle deneyimleyebiliyor.

Allianz’ın dünyada özellikle sürücüsüz otomobillerin sigortası ve Blockchain teknolojisinin kullanımına yönelik çalışmaları olduğu da biliniyor.

48