Aspirin kullanmak sağlığa zararlı mı?

SAĞLIK - SEYAHAT - 17 Eylül 2018, 21:26

Monash Üniversitesi tarafından 19.000 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, aspirinin fayda yerine zarar verdiğini ortaya koydu

 

Monash Üniversitesi tarafından 19.000 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, aspirinle ilgili bilinen tezleri çürüteceğe benziyor.

BİNLERCE KİŞİ İNCELENDİ

Yıllar boyunca milyonlarca insan, kalp hastalığına karşı önlem olarak düşük dozda aspirin alıyor. Ancak Avustralya liderliğindeki 70 yaş üstü 19.000'den fazla sağlıklı insan üzerinde yapılan bir çalışma, bunun yararlı olmadığını tespit etti.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre; günlük aspirin kullanımı, sanılanın aksine 70 yaşın üstündeki kişiler için herhangi bir fayda sağlamıyor. Hatta uzmanlar, aspirinin fayda yerine iç kanama riskini artırdığını iddia etti. 

Çalışmaya katılanların yarısına beş yıl boyunca her gün düşük dozda aspirin verildi. Aspirin alan ve almayan kişilere düzenli olarak çeşitli testler yapılarak sağlık durumları gözlemlendi.

"İÇ KANAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR"


New England Journal of Medicine'da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; geçmişte kalp ve damar hastalığı geçirmemiş kişilerin düzenli olarak aspirin almaları, iç kanama riskini artırıyor.


Monash Üniversitesi'nden Prof. Dr. John McNeil, "Sonuçlara göre; milyonlarca kişi herhangi bir tıbbi neden olmadan gereksiz yere aspirin kullanıyor olabilir. Araştırmanın sonuçları, aspirinin kanama riskini azaltıcı yönde bir fayda sağladığı savını desteklemiyor" açıklamasında bulundu.

Yorumlar

  • erol g.17 Eylül 2018 23:19İlaçların yan etkileri de vardır İNSANLARIMIZIN GELİR/SOSYAL GÜVENCE DÜZEYLERİNE BAKILMAKSIZIN SAĞLIKLI UZUN BİR ÖMÜR GEÇİRMELERİ İSTENİYOR İSE 30 YAŞINDA BİR DEFA 40 YAŞINDA 2 DEFA HER ON YILDA BİR DEFA ARTIRILIP OKSİJEN ÇADIRINDA KALARAK DAMARLARININ,ORGANLARININ TEMİZLENMESİ SAĞLANMALIDIR ÜCRETSİZ TELEVİZYON KANALLARINDA SAĞLIKLI YAŞAM/EGZERSİZ PROGRAMLARI YAYINLANMALIDIR SOKAK/CADDE/BULVARLARDA EGZERSİZ ALETLERİ KONULMALIDIR PARK/YEŞİL ALANLAR ARTMALIDIR SEBZE MEYVE FİYATLARI ÇOK UCUZ OLMALIDIR

    (%0,00) (%100,00)