EGM, gençlere BES'İ anlattı

BES - HAYAT - 11 Nisan 2019, 14:46

EGM’den üniversitelilere ‘az da olsa erkenden tasarrufa başlayın’ çağrısı

 

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), "Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz, Türkiye BES'leniyor" projesi kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi’nde bir panel düzenledi. Gazeteci Noyan Doğan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele, EGM Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Obalı ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan ve İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halit Yanıkkaya konuşmacı olarak katıldı. 

GTÜ öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği panelde konuşan EGM Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Obalı, konuşmasına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın aynı gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 Programı’nı değerlendirerek başladı. Obalı konuşmasında şunları söyledi: 

“Bugün bireysel emeklilik fonlarının toplam büyüklüğü Türkiye Gayri Safi Milli Hasılası’nın yaklaşık yüzde 2.5’u mertebesinde. Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı hedefler bu oranın yüzde 10’lara çıkması noktasında bizleri cesaretlendirdi. Bu oranın artması ülke ekonomisi için de bireyler için de önemli. Bireysel Emeklilik Fonları Türkiye’deki en önemli kurumsal yatırımcı profiline haiz ve bu, hem piyasalar hem ülkenin gelişmesi hem de yeni sürdürülebilir yatırım fırsatları sunması açısından oldukça değerli. Bireyler açısından baktığımızda ise Türkiye genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen giderek yaşlanıyor. Bireylerin hayat standartlarını emeklilik döneminde de korumaları için Bakanımız bugün Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne vurgu yaptı. Buna neden ihtiyacımız var? Çünkü mevcuttaki SGK yapısı bireylerin hayat standardını korumak için ihtiyacı olan gelirin yalnızca yüzde 30’unu sağlayabiliyor. Dünya modellerine baktığımız zaman bu oranın yüzde 65’lere çıkması gerektiğini görüyoruz. Aradaki yüzde 35’lik açığı kapatabilmek için Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne ihtiyaç var. Bu konuda açılım sağlanması olumlu bir gelişmedir.”

Yorumlar