Endonezya "felaket tahvilleri" çıkaracak

KORUMA SİGORTALARI - 08 Ekim 2018, 12:53

Geçen hafta meydana gelen ölümcül bir deprem ve tsunaminin ardından Endonezya, felaket kurtarma çabalarını "felaket tahvilleri" de dahil olmak üzere finanse etmenin yollarını arıyor.

 

28 Eylül'de Sulawesi adasında meydana gelen 7,4 büyüklüğünde bir deprem, Palu ve çevresindeki bölgeleri tahrip ederek, sonuçta meydana gelen tsunaminin oluşturduğu hasara yol açtı. Can kayıpları 2 bine yaklaştı.  

Endonezya Maliye Bakanlığı'nın maliye dairesi müdürü Suahasil Nazara'ya göre, bu ayın sonunda Endonezya'nın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın Bali'deki yıllık toplantılarına ev sahipliği yaptığı felaket kurtarma stratejisi masaya yatırılacak. Suahasil Nazara, “Bir felaket herhangi bir zamanda gelebilir, kimse tahmin edemez, ama ne zaman olursa olsun, onu ele alma kapasitesine sahip olmalıyız” dedi. 

Suahasil, hükümetin bir felaket risk finansmanı aracı yaratacağını ve yerel yönetimlerin bütçelerinin doğal bir felakete cevap vermekte yetersiz kalması durumunda çekebileceğini söyledi. Suahasil, enstrümanın “bir sigorta tipi süreç” kullanılarak yönetileceğini ve yerel ve küresel reasürans şirketleri yardımıyla yeniden sigortalanacağını da belirtti.

Yorumlar