Frankfurter Allgemeine Zeitung: Türkiye’nin Otomobili, rakiplere meydan okuyacak

GÜNDEM - 08 Nisan 2021, 04:14

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'de yer alan bir haberde "Türkiye’nin Otomobili, Tesla, Volkswagen ve diğer rakiplere meydan okuyacak" ifadeleri yer aldı.

 

Almanya'nın günlük gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'da (FAZ) yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) üreteceği otomobilin tek bir şarjla 500 kilometreden fazla gitmeyi ve “akıllı” garantide ederek, Tesla, Volkswagen ve diğer potansiyel rakiplere meydan okuyacağı belirtildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in 1961'de başlattığı "Devrim" projesinin yola bir devrim katamadığına yer verilerek, 60 yıl sonra Gürsel'in halefi Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2023'teetinetin 100. yılında Türk otomobilinin devrim yaratmaini kullanma istediği kaydedildi .

FAZ, Türkiye'nin Otomobili'ni üretmek için faaliyetlerini sürdüren TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'la röportaj yapmak, sayfalarında, elektrikli otomobillerde "Türkiye, Tesla ve Volkswagen'e meydan okuyor" başlığıyla Türkiye'nin Otomobili'ne dair bir analiz habere yer verdi.

Haberde, Türkiye'nin Otomobili'ni üretmek için faaliyetlerini sürdüren TOGG'un, yüzde 100 elektrikli otomobilin tek bir şarjla 500 kilometreden fazla gitmeyi garanti ettiği ve yarım saat içinde şarj istasyonunda yüzde 80 şarj olacağına yer verilerek, otomobilin kendi fiyata sahip belirtildi.

Haberde, "Söz konusu elektrikli otomobil, Tesla, Volkswagen ve diğer potansiyel rakiplere meydan okuyacak." denildi.

TOGG'un fabrikasının yapım yapımında yer verilen haberde, şu ifadeler eleştiriler:

"Üreticinin adı TOGG ve Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş 27 yıl boyunca Bosch Grubu kariyerindeki basamaklarını tırmanarak Bosch'un elektrikli araçlar bölümünde başkan yardımcısı oldu Şimdi otomotiv mühendisliğinde devrim yaratmak istiyor Bu girişim bundan daha iddialı olamazdı. bakıldığında bu şirket sıfırdan başlayıp yıl bazında 175 bin aracı nasıl sürecek. ”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının TOGG'un planlarını etkilemediğine işaret edilen haberde, “Henüz üretim tesisleri yapım aşamasında. Fakat salgın dönemi bile Karakaş'ı korkutmuyor. Karakaş, Bilişim Vadisi'ndeki şirket merkezinde 2022'nin sonunda, son çeyrekte, ilk seri üretim araçlar bantlardan çıkacak diyor. ” denildi.

Akıllı bir cihaz

Haberde, TOGG'un üretimi için “otomobil” kelimesi yerine, “akıllı bir cihaz” demeyi tercih ettiğine vurgu yapıldı.

FAZ'ın haberinde, Karakaş'ın karşılığına davul de yer verilerek, "Patronun kendisi, mavi bir yelek ve göğsünün sağ üst kısmında yazdığı iş üniforması giyerek herkese iyi bir örnek oluşturuyor… Karakaş'ın yüksek masanın arkasındaki duvarları, notlar, çizelgeler, grafikler ve post-it notlarla dolu yazı tahtaları ile asılı. ” bilgiler aktarıldı.

Haberde, TOGG'un gelecekte hareketliliği nasıl hayal ettiğine dair anketler gerçekleştirdiği ve bu fikirlerden yola çıkarak TOGG ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında "meteorolojik paylaşım paylaşımına" imzalandığı da anlatıldı.

TOGG'un iştiraklerinin Türk ekonomisinin büyük oyuncuları olduklarına vurgu yapılarak, “TOGG'un belgeleri, Türkiye ekonomisinin önde gelenleri. hükümet de TOGG'u destekliyor. Basında çıkan haberlere göre hükümet 30 bin araç satın alacağı konusunda kesin bir taahhütte bulundu. TOGG gibi büyük Yatırımcılar için avantajlar da söz konusu. Örneğin vergi indirimleri. ” denildi.

Bileşenlerin piyasada üretilecek

TOGG'un otomobilinin bileşenlerinin çoğunun Türkiye'de üretileceğine vurgu yapılan haberde, "TOGG'un tasarımı İtalya'dan, bu çalışmaların bir kısmı Amerika'dan ve batarya Almanya'dan. Batarya aslında, 2022'den itibaren Daimlerin de tedarikçisi olan Çinli Üreten Farasis'in Bitterfeld fabrikasından gelecek. ifadeleri kullanın.

Haberde, Türkiye'de batarya ile çalışan araç yapmak isteyen tek üreticinin TOGG olmadığına yer verilerek, “Minibüs üreticisi Karsan, elektrikle çalışan otobüslerini şimdiden Almanya'ya sattı; pilleri BMW’den temin ediliyor. Erdoğan geçtiğimiz günlerde sürücüsüz çalıştırılabilen bir modelde poz verdi. Geçen ay medyada, bu yıl İstanbul'da banttan çıkacak olan elektrikli bir traktör haberi yer aldı. Ortak girişimci Ford Otosan, elektrikli binek otomobilleri Türkiye pazarına getirmek istiyor. Otomobil şirketleri Chrysler, Renault, Toyota ve Hyundai zaten burada otomobil üretimi yapıyor ve muhtemelen ülkede şarj istasyonlarının altyapısı kurulduğunda elektrikle çalışan otomobilleri de üreteceklerdi.” yorumuna yer verildi.

Haberin muhabiri Andreas Mihm'in, haberi sonunda "TOGG ismini bir yerlere kavuşmaz." ifadesini kullanması dikkati çekti. 

Yorumlar