İran hayat sigortacılığında hedef büyüttü

DÜNYA - 13 Eylül 2018, 17:24

İran Sigorta Kurumu'nun Başkanı, hayat sigortası poliçelerinin alım satımı için ikincil bir değişim başlatılması çağrısında bulundu ve bu pazarın oluşmasının hayat sigortasının likiditesini artıracağını söyledi

 

İran Sigorta Kurumu Başkanı Ali Safari, hayat sigortasının payının sigorta sektörünün tüm portföyünün en az% 50'si kadar olması gerektiğini söyledi. Şu anda, hayat sigortası, İran Sigorta Sigortacılığının (CII) verilerine göre, tüm İran sigorta pazarının% 14,4'ünü oluşturuyor. İran Sigorta Kurumu Başkanı, İran'da hayat sigortası geliştirme konusunda üç öneride bulundu ve “Bu üç fikir, hayat sigortası ve yatırım birimleri, hayat riski portföyleri ve ikincil bir hayat sigortası piyasasının başlatılmasını içeriyor” dedi.

Sigorta poliçesi süresince, sigortalı kişinin sözleşmeyi teslim etmek veya iptal etmek için sigorta şirketine başvurmak yerine, politikanın ticaretini yapmak ve piyasa fiyatından uygun bir karla satmak için ikincil piyasaya başvurabileceğini ekledi.

Yakın zamandaki bir hayat sigortası seminerinde konuşan CII başkanı Gholamreza Soleymani Amiri ise, ülkede hayat sigortasının büyümesini anlattı. 2011 yılında, hayat sigortacılığında sadece üç sigorta şirketinin aktif olarak toplam portföylerinin% 20'sinden fazlasını oluşturduğuna dikkat çekmiş, ancak şu anda hayat sigortası ile uğraşan ve bunlardan dördü 50'yi aşan hayat sigortasıyla uğraşan 10 şirket var.

İran Altıncı Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda (2017-22) öngörüldüğü gibi, genel sanayide hayat sigortası payını% 50'ye çıkarmaya istekli olan CII, sigortalılarda hayat ve hayat dışı sigorta faaliyetlerini ayırmakta ve hayat sigortası kurulmasını teşvik ediyor.

Yorumlar