Medya, eğlence sektörü siber saldırıya açık

DÜNYA - 13 Eylül 2018, 17:18

İngiltere merkezli sigortacı Hiscox'un yaptığı yeni bir araştırmaya göre, medya ve eğlence firmalarının yarısından fazlası 12 aylık bir dönemde üç ya da daha fazla sayıda siber saldırı gerçekleştirdi

 

Medya, eğlence sektörü siber risk için hazırlanmıyor. İngiltere merkezli sigortacı Hiscox'un yaptığı yeni bir araştırmaya göre medya ve eğlence firmalarının yarısından fazlası siber saldırıya mağruz kalıyor.

Hiscox'dan yapılan açıklamada, “Medya ve eğlence şirketleri siber suçlara karşı savunmasız durumda. Yüksek profilli ürünler ve karmaşık üretim süreçleri, medya ve eğlence endüstrisinin dış satıcıların yaygın kullanımı ile birleştiğinde, siber suçlulara saldırmak için daha fazla fırsat sunuyor.” denildi. Ankette, medya ve eğlence şirketlerinin % 51'inin 12 aylık bir süre içinde üç ya da daha fazla siber saldırı yaşadığını ortaya koydu ve ankete katılanların üçte birinin, satıcılarının siber güvenlik stratejilerinin fikri mülkiyetlerini ve varlıklarını koruyacağından kuşkulu ya da emin olmadıklarını belirtti.

Diğer bulgular ise şöyle sıralandı:

Araştırmaya katılanların % 36'sı tarafından belirtilen virüsler, endüstrideki en yaygın siber saldırı türü oldu.
Birçok firma, sektördeki siber risk düzeyini hafife almakta veya kendi güvenliğini abartmakta. Medya ve eğlence firmalarının% 79'u siber güvenlik stratejilerinin bir saldırıyı önleyeceğinden emin.
Siber riskler için endüstri yetersiz. Ankete katılanların yüzde 40'ı (% 40) ya sigortalı olmadıklarını ya da mevcut sigortaları altında siber olaylara maruz kalmadıklarını belirtti.

Yorumlar