Sağlıkçı erken emekli olacak

SAĞLIK - SEYAHAT - 18 Temmuz 2018, 08:32

Sağlık personeline yıpranma hakkı torba yasada.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın dün açıkladığı ve içinde bedelli askerlik ile ilgili düzenlemenin de olacağı torba yasada üç sürpriz maddenin daha olduğu ortaya çıktı.

Bunlardan biri sağlık personeline de yıpranma hakkının verilmesiyle ilgili. Sağlık personeli yasa çıktıktan sonra ağır işte çalışan personel gibi 60 günlük yıpranma hakkı elde edecek.

1 YILA 60 GÜN

Doktor, ebe, hemşire kısacası sağlıkçılar 4 yıldır yıpranma hakkıyla ilgili düzenleme bekliyordu. Düzenlemeye göre; devlette ve özel sektörde çalışan sağlıkçılar her 1 yıl için 60 gün yıpranma hakkı elde edecek. Bu da 6 yıla karşılık 1 yıl, 24 yıl çalışmaya karşılık 4 yıl yıpranma anlamına geliyor. Böylece sağlıkçı primi erken tamamlayacak. Son çıkan yasaya göre yıpranma kapsamındaki süreler en fazla 3 yıl yaştan düşülüyor. Yani sağlıkçı 3 yıl erken emekli olabilecek.

Yorumlar

  • 27 yıl hizmeti olan hemşire18 Temmuz 2018 13:20geçmiş yılları kapsaması bizler için önemli olan.bu konuda net bilgi okumadım.eğer geçmiş yıllara yıpranma vermezlerse yaş şartı getirilen kademeli emeklilikten sonra bizim jenerasyona yapılan ikinci büyük haksızlık olur diye düşünüyorum.

    (%0,00) (%100,00)