Swiss Re'den Japonya'ya parametrik tsunami çözümü

DÜNYA - 09 Ağustos 2018, 15:26

Ticari risk transferi ve sigorta çözümleri sağlayıcısı global reasürans şirketinin bir bölümü olan Swiss Re Corporate Solutions, Japonya merkezli kuruluşlar için parametrik bir tsunami türev çözümü başlattı

 

Swiss Re Corporate Solutions, Japonya merkezli kuruluşlar için parametrik bir tsunami türev çözümü başlattığını duyurdu. Ürün, Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) tarafından kaydedildiği ve onaylandığı gibi, tsunaminin yüksekliğine bağlı olarak varıştan sonraki 40 gün içinde önceden kararlaştırılan bir miktar sağlar.

Swiss Re, bu yeni türevin, özellikle altyapı hasarı, temizlik ve geri kazanım masrafları için konvansiyonel tazminat çözümlerinden yetersiz tsunami teminatının yarattığı bir sigorta koruma boşluğunu ele aldığını açıkladı.
Swiss Re Corporate Solutions'ndan Sorumlu Koichi Fujita, “Depremler ve takip eden tsunamiler Japonya'nın birçok alanını harap etti. Bu tsunami türeviyle, şirketlerin daha dirençli olmasına yardımcı oluyoruz. Yeni ürünümüz, kuruluşların bir tsunami sonrası iş bozulmalarını azaltma ve en aza indirme konusunda yardımcı olabilecek finansal rahatlama sağlıyor. Ödemeler ise, gerçek kayıplara bakılmaksızın ve herhangi bir kayıp kanıtı olmaksızın çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Tsunami yüksekliğinin önceden kararlaştırılan bir seviyenin üzerinde olduğu JMA'nın kaydını aldıktan sonra, ödeme başlatılıyor" diye konuştu.

Yeni ürün, faydalanıcılara 30 ila 100 milyon dolar arasında bir dizi teminat limiti sunuyor. Mevcut kapsamlar ve ödeme seçenekleri, üç metre ve daha yukarı bir başlangıç tsunami yüksekliğinden yapılandırıldı. Japonya'nın bölgeleri son yıllarda tsunamilerden yaygın bir tahribat yaşadı. Swiss Re’nin sigma yayınında, 2011 Tohoku depreminin tek başına yaklaşık 210 milyar dolarlık bir ekonomik zarara yol açtığı tahmin ediliyor.

Yorumlar