9 bin işletmeye 1.8 milyar liralık yangın ödemesi...

Barış Bekar 11 Şubat 2020, 12:19

 

Geçen ay Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sigorta sektörüyle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Yangın sigortaları meclisin gündemindeydi. Basında çok fazla dikkat çekmeyince bu köşeden paylaşmak bize kaldı...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, 2018 yılı içerisinde ülkemizde ve Niğde ilinde faaliyet gösteren işyerlerinin durumunu tespit amacıyla Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a yönettiği sorulara yanıt verildi. Bakan Pekcan, 2018 yılında yangın sonucu hasar gören işyeri sayısını 9 bin olarak açıkladı. Pekcan ayrıca, aynı dönemde 135 bin 780 işyerinin kapandığını ifade etti.

Hatırlanacağı gibi 2018 yılında, döviz kurlarındaki hızlı artışın da etkisiyle yaşanan ekonomik kriz döneminde işyerlerinde arka arkaya başlayan yangınlar dikkat çekmişti. CHP’li Gürer’in yönelttiği sorular ise şöyleydi:

“Ülkemizde ve Niğde ilinde 2018 yılında açılan ve faal olarak devam eden kaç işyeri vardır? Ülkemizde ve Niğde ilinde 2018 yılında kapanan kaç işyeri vardır? 2018 yılı içerisinde ülke genelinde çıkan yangın sayısı kaçtır? 2018 yılı içerisinde ülke genelinde çıkan yangınlarda hasar gören işyerlerinin kaç tanesi sigortalı, kaç tanesi sigortasızdır? 2018 yılı içerisinde ülke genelinde çıkan yangınlarda hasar gören işyerlerine sigorta tarafından yapılan ödeme tutarı nedir?”

“Bu bilgilerden bize ne” diyebilirsiniz ama Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamaları bence sigorta sektörünün önemini bir kez daha ortaya koyması açısından önemliydi. Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiler doğrultusunda; Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) verilerine göre 2018 yılında yangın sigortası bulunan ve yangın sonucu hasar gören işyeri (ticari ve sınai faaliyette bulunan işletmeler) sayısının yaklaşık 9 bin olduğunu açıkladı. Yine TSB istatistiklerine göre, 2018 yılında yangın hasarı nedeniyle sigorta şirketlerince; inceleme süreci tamamlanan dosyalar için yaklaşık 528 milyon TL ödendiğini, inceleme süreci devam eden dosyalar için ödenmesi beklenen tazminat tutarının da yaklaşık 1.3 milyar TL olarak hesaplandığını belirtti. Bu kapsamda sigortacılık sektörü için toplamda yaklaşık 1.85 milyar TL tutarında tazminat ödeme yükümlülüğü doğduğuna işaret etti.

Yıllardır hep söylediğimiz gibi, sigorta sektörü için bireysel sigortalar da işyeri sigortaları da önemli. Sadece bu veriler bile sektörün ekonomiye nasıl bir katkı yaptığını ortaya koymaya yetmez mi?

Diğer Yazıları