BES’in geleceği BES aracısında

Dalkan Delican 10 Ağustos 2017, 19:56

 

Aracısını, mesleği icra edeni emekli edemeyen, edebileceğine dair herhangi bir ümit veremeyen bir sistemin müşterileri bu ümide nasıl vasıl olabilecek?

Sevgili okurlar, bireysel emeklilik sisteminin kişiler ve ülke açısından ne kadar önem arz ettiğini pek çok kez burada ifade etmeye çalıştık. Sistemin içinde bulunduğu sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerimizi de sizlerle paylaştık.

Birkaç ay önce bireysel emeklilik sisteminin arzulanan büyüklüğe ulaşabilmesi için bir önerimiz olacağını ifade etmiştik. Ancak gündemimize otomatik katılım girince erteledik...
Genel olarak baktığımızda sektörün en önemli sorununun sistemin yapısında olmadığını söylemeliyiz. Bireysel emeklilik sistemi para biriktirmek, birikiminden reel getiri elde etmek adına oldukça verimkâr. Ancak katılımcı bazında ortalama bireysel emeklilik sisteminde kalma süresine bakınca “emeklilik sistemi”nden bahsetmek mümkün olmuyor. En önemli sorun ilgisizlik ve bilgisizlik. Temel nedeni ise bireysel emeklilik aracılarından kaynaklanıyor.
Lütfen yanlış anlaşılmasın, buradan hareketle bireysel emeklilik aracılarına bir kabahat yüklemek istemiyorum. Nedenine gelince, bireysel emeklilik sistemi ancak bireysel emeklilik aracısıyla varlığından bahsedilebilir. Sizin için en mükemmel emeklilik şirketinin katılımcısı olmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey o şirketin bireysel emeklilik aracısıyla görüşmek olmalı. Çünkü katılımcı olmanın birinci koşulu, bir bireysel emeklilik aracısıyla temas edebilmenizdir.
Bu noktadan sonra ise sorunlar başlıyor. İlk sorun, temas ettiğiniz bireysel emeklilik aracısının yetkinliği. En büyük dağıtım kanalının banka şubeleri olduğundan, görüştüğünüz kişi bireysel emeklilik aracısı olsa bile, öncelikli görevi bankacılık hizmetleri. Yani konsantrasyonunda bireysel emeklilik ilk sırada değil. Ama siz en az 10 yıl, en erken 56 yaşına kadar hatta ve belki de ölene kadar hizmet alacağınız bir hizmet umuyorsunuz.

Bu noktadan sonra işler biraz daha bulanıklaşıyor. Siz banka kanalıyla bireysel emeklilik sistemine girdiniz ama bireysel emeklilik sözleşmenizle ilgili hizmet alımınızda bankadaki aracıdan istifade etme şansınız azaldı. Artık doğrudan emeklilik şirketinin çağrı merkezindeki çalışanlarla muhatap olmak durumundasınız. Siz tanınmayan, ekranlarındaki dijital verilerden oluşan, ahizedeki bir ses konumundasınız.

Sizi sisteme dahil eden bireysel emeklilik aracısından hizmet talep etmeniz durumunda ise büyük ihtimalle alamayacaksınız. O araca ya artık o bankada değil ya da ihtiyacınızı karşılayacak yetkinlikte değil. Çünkü önceliği bankacılık faaliyetleri. Yahut farklı bir dağıtım kanalından hizmet alımını seçtiyseniz sektörde bile olmayabilir. Çünkü adında “emeklilik” olan ürünü satan bireysel emeklilik aracıları, kendi sektörlerinden emekli olabileceklerine dair bir umut taşımıyor.

Aracısını, mesleği icra edeni emekli edemeyen, edebileceğine dair herhangi bir ümit veremeyen bir sistemin müşterileri bu ümide nasıl vasıl olabilecek?

Gelin önümüzdeki ay bu soruyu tartışalım.

Sağlıcakla kalın.

Diğer Yazıları