Bireysel emeklilik sistemindeki kesintiler

Dalkan Delican 06 Şubat 2018, 11:42

 

İyi ve kaliteli hizmet maliyetlidir. Bedeli de ödenmelidir. Devletin yüzde 25 teşvik sağlamasına rağmen, katılımcının hak kazanma süresini dikkate almaksızın ayrılmasında başka bir açıklama aramak zaman kaybıdır...

Bireysel emeklilik sistemi için öngörülen her düzenlemede gündeme gelen ve şirket gelirlerini oluşturan kesintiler sürekli olarak azalıyor. İlk bakışta süreç katılımcının lehine seyrediyor gibi. Ancak aslında kesintilerin sürekli azalmasının daha fazla katılımcı kazandıracağı, katılımcı memnuniyetini artırdığı/artıracağı beklentisinin yanlış bir kanaat olduğu düşüncesindeyiz...
Burada bir parantez açıp, hangi sektörde, hangi iş kolunda müşterilerden yapılan kesintilerin bu kadar açık, net ve bilinen olduğunu sormakta yarar var.
Kaldığımız yerden hareket edecek olursak, müşteri için kesinti denilen unsur, kesintiyi yapan şirket açısından geliri ifade eder. Gelirlerin tatmin edici olması, doğrudan hizmet kalitesini etkileyen en önemli unsur.
Kesintilerin az olması ilk bakışta müşterinin lehine gözükse de aslında kalitesizliği, sıradanlığı beraberinde getiriyor. Bu da bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılmalarının neden-sonuç ilişkisindeki görünmeyen gerekçe olarak karşımıza çıkıyor.
İyi ve kaliteli hizmet maliyetlidir. Bedeli de ödenmelidir. Devletin yüzde 25 teşvik sağlamasına rağmen, katılımcının hak kazanma süresini dikkate almaksızın ayrılmasında başka bir açıklama aramak zaman kaybıdır.
Hizmet kalitesini artıracak, yatırım maliyetlerini hızla karşılayacak yollar aranmalıdır. Bunun için ya kesintiler şirket lehine iyileştirilmeli ya da tüm teşvikler sadece ve sadece katılımcıya verilmemelidir.
Tüm paydaşların hakkaniyetli şekilde kazandığı oyunlar başarılı ve amacına hizmet eden oyunlardır. Tek kazananı olan oyunlara oyuncu bulmanın gittikçe zorlaştığını artık görmeliyiz.
Sağlıcakla kalın!

Diğer Yazıları