Dünün bankacıları bugünün sigortacıları oldu

Sinan Metin 08 Aralık 2017, 11:56

 

Sigorta ve emeklilik sektörü tarafından bankasürans faaliyetinde “referans kaynağı” ya da “portföy” olan bankacılar artık sigortacı ya da BES aracısı olarak hayatlarını idame ettiriyor. İşsiz kalan bankacıların, zamanında SEGEM sertifikası ve BES lisansı almalarının ne kadar faydalı olduğu ortaya çıktı...

Bankaların çalışan sayısı 2015 yılından bu yana azalıyor. Haziran 2017 tarihli BDDK raporunda “Bankacılık sektörünün bir önceki çeyreğe göre (Mart 2017) şube sayısı 18 adet azalmış, personel sayısı 693 kişi azalmıştır. Haziran 2017 dönemi itibarıyla şube sayısı 11 bin 705 adet ve personel sayısı 210 bin 369 kişidir” ifadesi yer alıyor.

Bankaların hizmetlerini dijitale taşıma aksiyonları, şube sayısını azaltmaları, eskiden şubede yapılan çoğu işin genel müdürlüklerde yapılıyor olması, şubelerin irtibat ya da satış ofisi gibi çalışıyor olması gibi konulardan sonra bir süredir bankacı arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde temel konu iş kaygısı. Hatta eğitimlerimde sigorta sektörüne geçmiş tecrübeli bankacıları da sıklıkla katılımcı olarak görmeye başladım. Sürekli çift haneli büyüyen bireysel emeklilik sisteminin lokomotifinde sigorta, hayat ve bireysel emeklilik branşlarındaki kurumsal fon oluşturma işine bankacılar da uzman statüsünde dahil olmaya başladı. Ne yazık ki bu sektörler arası geçiş gönüllü gerçekleşmiyor. Çoğu bankacı işsiz kalınca artık bankacı olarak iş bulamıyor.

Sigorta ve emeklilik sektörü tarafından bankasürans faaliyetinde “referans kaynağı” ya da “portföy” olan bankacılar artık sigortacı ya da BES aracısı olarak hayatlarını idame ettiriyor.
Bu yazıda amacım bankacılar için “vah vah” ya da “tüh tüh” demek değil. Bankacılara yönelik verdiğimiz eğitimlerde hayat için mutlaka bir “b” planları olması hususunda sohbetler ederdik. “Yarın bankacılık yapamazsan ne iş yapacaksın” sorusuna yanıtlar bulmaya çalışırdık. Sigortacılık ve özel emeklilik hemen imdada yetişen ilk sektör olurdu. Bankacılar bu sebeple SEGEM sertifikası ve BES lisansını alma konusunda çoğu zaman istekli oldular.

Bugün bu belgelerin ne kadar faydalı olduğu ve onlara fırsatlar sunduğu ortada Bankacılar bu sebeple SEGEM sertifikası ve BES lisansını alma konusunda çoğu zaman istekli oldular.

Bugün bu belgelerin ne kadar faydalı olduğu ve onlara fırsatlar sunduğu ortada. Bankacıların sigorta sektörüne orta vadede çok faydalı olacağını düşünüyorum. Sigortacılık mesleğinin popülerliğinin artması, yeni satış ve pazarlama taktikleri, banka müşterilerine sigorta ürünlerinin daha etkin sunulmasıyla ilgili metotlar, yeni kazançlı işler bu faydalardan bazıları.

Bankacılıkta eski ancak sigorta sektöründe yeni olan bankacıların kardeş sektörde istihdam edilmeleri uzman insan kaynağının israf edilmemesi ülke ekonomimiz açısından da önem arz ediyor.
Şimdi eski bankacı ve yeni sigortacılar için işin önceliklerini ve inceliklerini öğrenme ve tecrübeyi sektörle paylaşma zamanı.

Diğer Yazıları