Ege Sigorta gerçeği…

Barış Bekar 01 Nisan 2021, 10:03

 

Geçen ay sektör için ilginç bir gelişme yaşandı. Mustafa Şahin’in eskiden sahibi olduğu Ege Sigorta’yı geri almak için Güvence Hesabı ile görüşmelere başladığı ve gizlilik anlaşması imzaladığı ortaya çıktı.

Haber sektör basınında yer alınca Mustafa Şahin’in sahibi olduğu Euro Yatırım Holding tarafından, Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla şu açıklama yapıldı: “Şirketimiz tarafından 25.11.2020 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması’nda Ege Sigorta'nın Güvence Hesabı'ndan tekrar geri alınmak üzere görüşmelere başlandığı duyurulmuştu. Açıklamış olduğumuz görüşmeler halen devam etmektedir. Süreç hakkında mevzuat kapsamında gerekli bilgilendirmeler yapılmaya devam edecektir.”

Bu açıklama, Ege Sigorta sürecini yakından takip eden biri olarak aklıma bazı soruları getirdi. Cevaplarını bilmesem de gazeteci refleksiyle sormadan geçemeyeceğim. İlki, Ege Sigorta’yı geri almak Euro Yatırım Holding ve holdingin sahibi Mustafa Şahin’e ne kazandırır? İkincisi, hukuken bu mümkün mü?

“Mümkün olmasa böyle bir anlaşma yapılmazdı” diye düşünebilirsiniz. O zaman Ege Sigorta’yı geri almak Mustafa Şahin’e ne kazandıracak ona bakalım.

Malum Ege Sigorta battı ve Güvence Hesabı’na devredildi. Hatırlanacağı gibi, bu devirden 2 yıl önce Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Ege Sigorta ile birlikte üç şirketin yönetim kurullarına ikişer üye atamıştı. Hatta bunu ilk kez biz yazınca Ankara’dan “nota” yemiştik. Bu üç şirketten birinin sermayedarı ve yapısı değişti, diğeri düzlüğe çıktı, Ege Sigorta ise tüm ruhsatları iptal edilerek Güvence Hesabı’na devredildi.

Bu konuda bir açıklama yapılmadı ama Güvence Hesabı’na maliyetinin 1 milyar liranın üzerinde olduğu iddia ediliyor. Güvence Hesabı’na devredilmeden önceki faaliyetleri nedeniyle trafik sigortası kesen sigorta şirketlerine verdiği zararın da bir o kadar olduğu söyleniyor. Diğer şirketlere verilen zarar ise bir başka yazının konusu... Burada sigortalılar ile sigorta şirketinin aktarımlarından oluşan, bir anlamda milletin ve sigorta sektörünün birikimini kullanan Güvence Hesabı’nın zararını konuşuyoruz.

Mustafa Şahin, Ege Sigorta’yı geri alırsa muhtemelen Güvence Hesabı’nın şirket adına ödediği tüm tutarları ya da bir kısmını ödemek zorunda kalacak. Şu anda tüm sigorta branşlarında poliçe kesecek yeni bir şirket için 120 milyon lira sermaye gerekiyor. Bu pazarda 50-60 milyon liraya satılık şirketler olduğu da biliniyor. Peki durum böyleyken Mustafa Şahin kapanmış bir dosyayı tekrar açarak ne kazanacak? Ya sektör çok kârlı, Güvence Hesabı’nın zararını ödeyecek ve bunun karşılığında uzun vadede çok daha fazla para kazanacak. Ya da bilmediğimiz başka bir şey var.

Malum Mustafa Şahin, yurtdışı yatırımları da olan bir işadamı. Her işadamı gibi para kazanmak için şirket kurar, alır, satar... Ama 1 milyar lira ödeyip Ege Sigorta’yı geri alacaksa bu parayı bırakın kısa orta, uzun vadede bile çıkarması mümkün değil. Hatta tüm şirketleri 5 yıl Ege Sigorta’ya çalışsa bile başa baş noktasına gelmesi zor görünüyor.

O zaman Mustafa Şahin’in derdi itibarını kurtarmak olabilir mi? Yani “Ege Sigorta benimdi ama ben batırmadım. Bilerek ya da bilmeyerek batmasında rol oynamadım. Ben yönetmedim, çünkü yönetmeme izin vermediler” diyebilir mi? Elbette diyebilir. Birilerine de mesajını iletebilir. Böylece itibarını kurtarır mı? Çok net kurtarır. Ama maliyeti de çok yüksek olur.

Paranın her geçen gün daha da değerlendiği ve itibarın da parayla ölçüldüğü bu ortamda kaç işadamı bu kadar paradan vazgeçerek bunu yapar? Bana göre hiçbiri...

Mustafa Şahin itibarını kurtarmak için bunu yaparsa hem gerekli yerlere mesajını verir, hem bugüne kadar ortaya koyduğu iddiaların arkasında durduğunu gösterir hem de takdiri hak eder. Belki de önemli bir örnek olur...

Diğer Yazıları