Eğitim de sigortası da şart!

Barış Bekar 13 Aralık 2018, 18:37

 

Sektörün başat gündem maddesi bireysel emeklilik sistemi... İçinde bulunduğumuz ortam tasarrufun önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Tasarruf deyince de akla kuşkusuz bireysel emeklilik sistemi geliyor. Birikimlerin profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilmesi, yüzde 25 devlet katkısı gibi “tatlandırıcılar” bu sistemin gündelik hayatımızda daha fazla konuşulmasına yol açıyor.
Son günlerde otomatik katılımla ilgili düzenlemeler de gündemi hayli meşgul ediyor. Malum, halkımız isteğe bağlı tasarruf yapmaya pek yanaşmıyor. Ancak bu işin önemini anlayan siyasi otorite, 45 yaş altında çalışan herkesi uzun süreli tasarruf yapmaya zorlayacak gibi görünüyor. Yapılan ve yapılacağı düşünülen düzenlemeler tartışmalara açık olsa da tasarruf yapmanın kötü bir şey olmadığı er ya da geç ortaya çıkacak.
Ancak BES’i ve otomatik katılımı konuşurken herkese fayda sağlayan bazı sigorta branşlarını ihmal ettiğimiz de bir gerçek. Bunların başında da eğitim sigortaları geliyor. Çocuğu olan herkesin ortak derdi eğitim. Anne ve babaların en önemli görevi çocuklarının iyi bir eğitim alması. Bu konu o kadar önemli ki iki kişi bir araya geldiğinde ya işinin geleceğinden ya da çocuğunun eğitiminden konuşuyor.
Herkes kendi bütçesine uygun bir okulda çocuğunu okutuyor. Çalışırken ve sağlıklıyken bir şekilde okul masrafları ödeniyor. Peki işler ters giderse, vefat ederseniz ya da sağlığınız yaptığınız işi yapamayacak derecede bozulursa ne olacak?
Günlük yaşayıp günlük düşünenlerdenseniz sorun yok, “Allah büyük” deyip geçiştirebilirsiniz. Peki işini kadere bırakmayanlar ne yapmalı? İşte bu noktada küçük primlerle büyük teminatlar sunan eğitim sigortaları imdada yetişiyor. Bu alanda da birikimli ya da risk primi içeren eğitim sigortaları ön plana çıkıyor.
Diyelim ki çocuğunuz özel okulda okuyor ve yıllık 40 bin lira ödüyorsunuz. Eğitimini tamamlamasına 10 yıl varsa 400 bin lira teminatlı bir eğitim sigortası satın alabilirsiniz. 1 yıl sonra teminat 40 bin lira azalacağı için ödeyeceğiniz primler de kademeli olarak düşüyor.
Siz siz olun çocuklarınızın geleceğini ihmal etmeyin.

Diğer Yazıları