Geleneksel sigortacılıkta değişimin ayak sesleri

Zeynep Turan Stefan 08 Aralık 2017, 11:57

 

Günümüzde eline çanta alıp sigorta poliçesi satmanın işe yararlılığını nasıl kaybettiğini görüyoruz. “Olmaz” veya “gerek yok” denilen birçok metodun, operasyonel verimlilik adına günlük iş yapış biçimimizin bir parçası olduğunu/olacağını deneyimliyoruz her yeni gün...

Yaşadığımız son teknolojik değişimleri dikkate alırsak, sigortacılığın artık teknik branşlar bazında değil, kullanılan teknoloji bazında da sınıflandırılacak hale geldiğini söyleyebiliriz. Yüzyıllardır devam eden geleneksel sigortacılıkla birlikte drone’ların koşuşturduğu, AI (yapay zeka) ile konuşulan, blockchain ile korunan yeni bir sigortacılık anlayışı da artık piyasada. Hızla ilerleyen ve genişleyen teknoloji, aynı hızda olmasa da geleneksel sigortacılığın iş yapış şekillerini de değiştiriyor.   

Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılan akademik bir araştırma bu konuda dikkat çekici. Operasyonel maliyet kontrolünün her zamankinden daha önemli ve şirket başarısının anahtarı olduğu günümüzde, sigorta sektöründeki teknoloji kullanımının teknik süreçleri de dönüştürdüğünü görüyoruz. Genel merkezlerinden başlayarak giderek dijitalleşen sigorta şirketlerinin bu değişim-dönüşümünün ardındaki etkense gayet basit. Sigorta şirketlerinin finansal yapısını bir havuz olarak düşünürsek, havuzu dolduran yatırım geliri ve prim tahsilatları neredeyse damlayarak akıyor. Avrupa, yıllardır negatif faizle boğuşurken, sektördeki rekabet primlerin hızla düşmesine sebep oluyor. Havuzu eskisi gibi hızla dolduramayan sigorta şirketleri ise havuzdan çıkan suya yani maliyetlere odaklanmış durumda. Hasar ödemeleriyle ilgili kontrolleri bir yana, operasyonel maliyetlerin kontrolü artık finansal kaynağın yeni kapısı. Sigorta şirketlerinin son dönemdeki dijitalleşme atağının ardında yatan temel motivasyon da aslında bu finansal kaynak ihtiyacı.

Geleneksel sigortacılık nasıl değişiyor?

Yazarlığa başladığım dönemlerde “Sigortagundem.com” sitesine bir yazımla ilgili gelen eleştiriyi hatırlıyorum. Yazdıklarımın iyi hoş olduğunu, ancak elime çanta alıp iki sigorta poliçesi satamayacağımı söylemişti bir okurumuz. Günümüzde eline çanta alıp sigorta poliçesi satmanın işe yararlılığını nasıl kaybettiğini görüyoruz. Kendi adıma, sigortacılığın bu hızlı değişim döneminde sektörde olmaktan ve bu değişimi yaşamaktan duyduğum memnuniyetin nedeni de aslında bu. “Olmaz” veya “gerek yok” denilen birçok metodun, operasyonel verimlilik adına günlük iş yapış biçimimizin bir parçası olduğunu/olacağını deneyimliyoruz her yeni gün.

Geospatial

Teknik alanda, teknolojinin nimetlerinden faydalandığımız ilk alan geospatial (coğrafi-uzaysal) analiz. İstatistik biliminin ve dolayısıyla kantitatif analizlerin temel alındığı karar mekanizmalarıyla birlikte yaygınlaşan geospatial analizlerde eldeki veri, coğrafi analiz sistemleri kullanılarak dönüştürülebiliyor. GIS (coğrafi analiz sistemleri) denilen uygulamalarla herhangi bir coğrafi veri, ihtiyaç duyulduğu anda kullanılmak üzere saklanabiliyor, formu değiştirilebiliyor, analiz edilebiliyor veya neye ihtiyaç duyulursa o şekilde evrilebiliyor.

İlk olarak ekoloji, jeoloji ve epidemoloji disiplinlerinde kullanılan geospatial analizler, yakın zamanda savunma sanayii, ilaç sanayii, sosyal bilimler gibi çok farklı disiplinlerde de boy göstermeye başladı ve kullanım sıklığının artmasıyle birlikte doğal olarak analiz maliyetleri düşüşe geçti.

2 veya 3 boyutlu (2D, 3D) analizlerle de desteklenebilen geospatial analizlerin yüzey inceleme (surface analysis), ağ inceleme (network analysis) ve “geovisualization” (coğrafi olarak görünür kılma, göz önüne getirebilme) gibi aşamaları var. Artık akıllı telefonlarla bile kullanılabilir hale gelen geospatial analizin, özellikle elementer branşta sigortacılara faydası büyük. Geospatial analizlerin sigorta sektöründeki kullanım oranı yüzde 40’lara yaklaşmış durumda ve yakın zamanda daha da sık kullanılması bekleniyor. 

Büyük veri   

Büyük verinin (big data) ne olduğuna bu köşede birçok yazımızda değinmiştik. Dijitalizasyonla birlikte sigorta şirketlerinin kullanabilecekleri birçok veri olacak ve bu verileri etkin bir şekilde değerlendirip karar süreçlerine dahil etmedikleri müddetçe dijitalizasyona harcadıkları milyonlarca Euro kaynağın faydasını tam olarak göremeyecekler. Sigorta şirketleri arasında büyük veri kullanımı şimdilik sadece yüzde 30 civarında, ancak bu oranın hızla artması bekleniyor.

Aslında sigorta şirketlerinin yeni müşteri bulma, yeni ürünler geliştirme, yeni dağıtım kanalları yaratmayla ilgili ihtiyacı olan kaynak kendi yapılarında mevcut. Ancak bu verinin tespit edilip doğru zamanda ve doğru yerde kullanılamaması, verinin faydasını öldürebiliyor. Dijitalizasyonla önemi artan büyük veri yönetimi, sigorta şirketlerinin istedikleri hıza çıkabilmeleri için ihtiyaç duydukları yakıtı sağlayacaktır. 

Sensörler

Sensörlerin günlük yaşamamızdaki kullanımı da hızla artıyor. Özellikle sağlık poliçelerinde, müşterilerini daha sağlıklı ve bilinçli olarak yaşamaları konusunda motive etmek isteyen sigorta şirketleri için sensör kullanımı artık vazgeçilemez bir nimet. Dijitalizasyon ve büyük veri yönetimiyle birleşince daha etkin hale gelen sensörlerin gelecekte ne gibi bir öneme sahip olacağı, gelecek ay yayınlanacak yazımızın konusu olacak. 

Öğrenen makineler

Türkçeye “makine öğrenimi” veya “özdevimli öğrenme” olarak çevirebileceğimiz “machine learning” kavramı, bu yazıda adı geçen yeniliklerin belki de en heyecan vericisi ve hızla bir bilim dalı olma yolunda ilerliyor. Sigorta sektöründeki kullanımı hızla artan “machine learning” bir sonraki yazımızın konusu olacak. 

Facebook

Sigorta sektöründe kullanımı, dünya genelinde yüzde 25’ler düzeyinde olan sosyal medya kullanımı ve özelinde Facebook, ülkemizde daha önce kullanıma geçmiş ve hızla yayılmıştı. Facebook’un sosyalleşme dışında, iş geliştirme için nasıl verimli bir platform olarak kullanılabileceği Türk sigortacıların dünyadaki meslektaşlarından önce keşfettiği bir yenilik. Hızla yaygınlaşan Facebook üzerinden sigortacılık yapma, penetrasyonun artırılabilmesi için önemli bir dinamik.

Diğer Yazıları