Reklamdan tasarruf olmaz!

Barış Bekar 18 Şubat 2019, 17:46

 

Ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç herkesi etkiliyor. Doğal olarak sigorta sektörünün içinde bulunduğu durum da ülkedekinden farklı değil. Klasik deyişle hepimiz aynı gemideyiz. Gemi su alırsa hepimiz batarız. Geminin su almaması için elbirliğiyle çalışmamız, ekstra gayretler göstermemiz şart. Sektörün tüm paydaşlarının etkilendiği bir dönemde yıllardır yayıncılık işiyle uğraşan bizler de olumsuzluklardan payımızı alıyoruz.

Sigorta ve ödeme sistemlerine yönelik, kendi alanlarında etkili olduğunu düşündüğümüz iki dergi yayınlıyoruz. Yayıncılık zorlaşıyor, kağıt ve dağıtım maliyetleri sürekli artarken gelirler aynı oranda artmıyor. Hatta azalıyor. Yine sıkça duymaya başladık “tasarruf ediyoruz” sözlerini. “Biz de tasarruf ediyoruz” diyoruz cevaben...

Evet, gerçekten biz de tasarruf ediyoruz. Artan maliyetler karşısında tasarruf etmeden ayakta kalmak mümkün mü? Peki ama sektörün küçüldüğü, sigortalanma oranlarının istenilen düzeyde artmadığı bir dönemde reklamdan tasarruf etmek ne kadar doğru?

Diyelim ki reklam bütçelerini kısarak tasarruf ettiniz, bu doğru bir strateji olur mu? Bu konuda Henry Ford şöyle demiş: “Reklam bütçesini durdurarak paradan tasarruf etmek isteyen biri, saat durdurarak zamandan tasarruf etmek isteyen biri gibidir.”

Reklamla ilgilenen herkesin yakından tanıdığı Henry Ford’un bu sözünü hatırlatmak, tekrarlamak, akılda tutmak ve uygulamaya geçirmek için tam zamanı.

Herkesin bildiği gibi reklam çalışmaları kısa vadeli yapılan ve kısa vadede sonuçları alınan bir pazarlama stratejisi değildir. Yıllarca süren bir çalışmalara dayanır, meyveleri de zamanla alınır. Siz yeter ki iyi ve etkili bir reklam yapın, eninde sonunda sonuçlarını alırsınız.

Kısacası reklam stratejisi kitap okumaya benzer. Yıllarca okursunuz ama okuduklarınızın tam olarak neye yaradığını bilemezsiniz. Sonra öyle bir noktaya gelirsiniz ki o okuduklarınızın kimliğiniz, kişiliğiniz üzerinde ne kadar etkili olduğunu anlarsınız.

Yine David Ogilvy’nin de dediği gibi “Yeni bir müşteri kazanmanın en iyi yolu, mevcut müşterileriniz için müstakbel müşterilerinizi etkileyecek reklamlar yapmaktır. Her reklam markanın kimliğine yapılan uzun vadeli bir yatırımdır”.

Peki doğru reklam nasıl yapılır, hangi mecralarda yayına verilir? Bırakalım da buna şirketlerin profesyonel ekipleri karar versin. Tıpkı sigorta şirketlerindeki ürünlerin bolluğu gibi yayıncılık tarafından da reklam verecek o kadar çok mecra var ki... Dergiler kaç adet basılıyor, nasıl dağıtılıyor, kimlere ulaşıyor, internet siteleri kimlere hitap ediyor, günlük kaç kişi bu sitelerin haberlerini okuyor? Artık tüm bu veriler eskiye oranla çok daha iyi ölçülebiliyor...

Diğer Yazıları