Satış mesleğini seçmek için 10 neden

Ali Savaşman 02 Kasım 2015, 13:21

 

Üniversitelerin yeni mezunlarını verdiği bu sıcak günlerde, pek çok genç iş hayatına nereden başlayacağına dair düşünceler içinde. Kafaları genelde karışık. Önlerindeki pek çok alternatiften biri de “satış profesyoneli” olmak...

Bu aslında pek de arzu edilen bir durum değil. Gerek yeni mezunlarla gerekse insan kaynağı şirketleriyle yaptığım görüşmeler sonucunda şunu söyleyebilirim ki, yeni mezunlar ilk tercih olarak genelde masa başı işleri tercih ediyor.

Üniversite sonrası profesyonel kariyerime bir bankanın hazine ve fon yönetimi bölümünde yönetici adayı olarak masa başında başlamış biri olarak, kendimi 12 yıllık kariyerin sonunda bir şeyler satarken buldum. Takip eden 13 yıl da hep bir şeyleri satarak geçti.

Madem eninde sonunda satış yapmak zorunda kalacağız, o zaman neden daha henüz yolun başında, enerjimiz ve öğrenme arzumuz zirvedeyken satış mesleğine yönelmiyoruz? Kendi adıma zamanı geri getirme şansım olsaydı, kesinlikle satışla başlardım. Neden böyle düşündüğümü merak ettiniz mi?

İşte size neden satış mesleğini tercih ettiğimi anlatan 10 sebep. Umarım okuduktan sonra geleceğinizi şekillendirecek ilk adımı atma cesaretini bulursunuz...

1. Satış, insanların sorunlarını çözmenize ve ihtiyaçlarını karşılamanıza imkan tanır

Müşterilere sunduğunuz ürün ve hizmetler, ya onların bir sorunlarını gidermeye ya da keyif almalarına yardımcı olacaktır. Her hâlükârda müşterileriniz sorunları çözüldüğü için iyi hissedecek, daha çok para kazanacak, daha iyi hizmet sunacak, daha nitelikli ürünler üretecek, özgüvenlerini geliştirecek. Siz işinizi yaptıkça birilerine sürekli yardımcı olacaksınız.

2. Potansiyelinizi yaratıcılığınız ve çabalarınız belirler

Performansınıza göre gelirinizin belirlendiği yegane iştir satış. Bu yüzden enerji dolu, hedef odaklı, özgüveni yüksek kişiler hep satış mesleğindendir. Kendi limitlerini kendileri belirlemek onlar için en büyük özgürlüktür.

3. Satış, insanlarla birlikte çalışma imkanı verir

İnsanlar zaman zaman sizi çileden çıkarıyor mu? Kesinlikle. Peki baş ağrılarına, kalp çarpıntılarına, mide spazmlarına sebep oluyorlar mı? Tabii ki. Ama aynı zamanda insanlar eğlenceli, heyecan verici, rekabetçi de olabiliyor. Bir satıcı bu tatlı rekabeti her zaman yaşama imkanına sahiptir.

4. Satıcı, yetkisini kendinden alır

Eğer satıcıysanız problemi yerinde çözmek zorundasınız. Müşterinin probleminin olduğu yerde ve hemen giderilmesinden sadece siz sorumlusunuz. Diğerleri kimi, nasıl yetkilendireceğini, artılarını, eksilerini konuşadursun siz yetkiyi kaptınız bile.

5. Satış, azminizi her gün yeniden sınar

Sporcular sahaya her çıktığında kendini yine, yeniden ispat etmek zorundadır. Sadece bir sonraki performansınız kadar iyisinizdir. Satış da size kendinizi her defasında yeniden gösterme imkanını sunar.

6. Satışta performansınızın geri bildirimini hemen alırsınız

Müşterilerinizin reaksiyonu, nasıl bir performans sergilediğinizi tartışmasız bir şekilde ortaya koyar. Bu geribildirimi kendinizi sürekli geliştirmek için kullanabilirsiniz. Ürün ve hizmetinizin sunumunu yaptığınız her fırsatta becerilerinizi parlatırsınız.

7. Satış, gelir elde etmenin tek yoludur

Kurumlar, sadece ve sadece müşterileri ürün ve hizmet satın aldıkça para kazanır. Satıcı müşterisinin karar vermesine yardımcı olur. Satış yaptığınız müddetçe işiniz garanti demektir.

8. Satış, müşteri ile şirket arasındaki yegane doğrudan iletişim kanalıdır

Satıcılar pazardaki eğilimleri birincil gözden gözlemleme imkanına sahiptir. Ürünlerinizle ilgili neyin doğru neyin yanlış olduğunu, geliştirilmesi gereken konuları ve nelerden vazgeçilmesi gerektiğini sadece müşterileriniz söyleyebilir. Problemlerini, hayal kırıklıklarını, hayallerini ve arzularını onların ağzından dinleme imtiyazı sadece satıcılara aittir. Satıcı şirketin gören gözü, işiten kulağıdır.

9. Satış, kariyerinizde yükselmek için biricik fırsattır

Satış pek çok firmada en şeffaf bölümdür. Başarılarınızdan sadece şirket çalışanları değil, pek çok rakip de haberdardır. Bu sizi ister şirket içinde, isterse de çalışmayı hayal ettiğiniz sektör liderinde çok daha iyi koşullar vaat eden bir kariyere taşıyacaktır.

10. Satış, sizi başka kariyerlere hazırlar

Satış, eşsiz işbaşı deneyimleri edinebileceğiz yegane alandır. Satışta başarılı olanlar, aynı zamanda iyi bir sunum profesyoneli, psikolog, sosyolog, planlamacı, arabulucu, müzakereci, finansçı, danışman, iş bitirici ve liderdir.

 

Diğer Yazıları