Sigortaya kur etkisi

Barış Bekar 01 Kasım 2018, 13:48

 

Ekonomik kriz her sektörü olumsuz etkiliyor. Fiyatı artmayan ürün yok. Üreticinin maliyet artışlarını fiyatlara ne kadar yansıttığı ise tartışma konusu. Bazılarına göre artan maliyetler fiyatlara yansıdı, bazılarına göre ise hala direnen sektörler var. Zamların ana nedeni ise malum; artan döviz kurları ve enflasyon. Kur ve enflasyonun Türkiye gibi ekonomisi dışa bağımlı ülkelerde birbirini tetiklediği bir gerçek. Zamlar devam edecek mi yoksa kur artışları fiyatlara yeterince yansıdı mı tartışması bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bizim konumuz kur artışlarının sigorta primlerine yansıyıp yansımadığı...
Sigortacılar genel tabloya işaret ediyor ve şimdilik kur artışlarının fiyatlara yansımadığını söylüyor. Olayın gerçek yönü anlatılmadan yapılan birçok televizyon haberinde ise sigortacılar, kur artışlarını fırsat bilerek özellikle kasko primlerini yükseltmekle eleştiriliyor. Kısacası tribünlere oynayan, işin gerçek yüzünü bilmeyen ya da bildiği halde haberleştiremeyen bazı haber kanalları yine sigorta sektörünü suçlamaya başladı.
Bu tür haberlerle sigorta sektörüne haksızlık ediliyor. Bunda basının yeterince bilgilendirilmemesinin yanı sıra özellikle televizyon haberciliğinde sektörü bilen muhabirlerin olmayışı da önemli bir etken. Bana göre asıl sorunsa hala birçok şirkette basınla ilişkileri yürütecek departmanların bulunmayışı. Bu konu önemsenmiyor, basın ve halkla ilişkiler temsilcisi istihdam etmek yerine iş pazarlama yöneticilerine bırakılıyor.
Neyse, biz kur artışlarının primlere ne kadar yansıyacağı konusuna dönelim. Bazıları “fırsatçılık” olarak görse de kurların birçok alanda sigorta primlerini artırmasından daha doğal bir şey olamaz. Neden mi?
Kaskoyu örnek alalım. Bu branşta maliyet artışlarını öngörmek çok zor. Bu yüzden de primler geçmiş verilerden yola çıkarak belirleniyor. Sigorta şirketleri genel olarak pert durumunda ödenecek tazminatı, söz konusu aracın piyasadaki ortalama fiyatına göre belirliyor. Malum, araçlar ithal olduğu için de döviz kurlarındaki artışın kasko primlerine yansıması kadar doğal bir şey olamaz değil mi? Aynı şekilde sigortacıların en çok ödediği yedek parçalar olan ön ve arka tamponlar, aynaların, kapıların, camların fiyatı kurlardan dolayı artıyorsa primler neden artmasın? Kurlardaki artışın kasko ve trafik sigortalarına etkisinin en az yüzde 20 olması doğal değil mi? Bir de buna yüzde 20’ye ulaşan enflasyon etkisini ekleyelim... “Ne ilgisi var” demeyin. Çalışan maliyetleri, ofis kiraları ve daha çok fazla gider kalemi enflasyon oranında artacak.
Bu tabloya bakın ve primlerin ne kadar artması gerektiğine siz karar verin. Peki primler aynı oranda artar mı? Bence hayır. Gelin bu sektöre haksızlık etmeyelim.

Diğer Yazıları