Ya dijitale dönüşün ya da arşiv bilgisi olun

Sinan Metin 08 Ocak 2018, 10:26

 

Dijital dönüşümü doğru anlayan ve dönüşümün içinde var olan şirketler, fikirler, hizmetler bir şekilde hayatlarını sürdürecek. Diğerleri nostalji kitaplarında ya da mağazalarında yerlerini alacak. Arşiv bilgisi olacaklar...

Biliyoruz ve farkındayız ki dijital bir evrimin içindeyiz. Aldığımız hizmetlerin ve yaptığımız alışverişin biçimi gözle görülür şekilde değişiyor. Tüm alışveriş deneyimi dijitalleşiyor. Zaman ve mekan farkı artık sorun değil. Zaman ve mekan alışverişte büküldü...
En fazla 20 yıl içinde sahip olduğumuz karar verme yetkili koltuklarımızı dijital dünyayı benimsemiş ve kavramış yeni nesle bırakacağız. Yaptığımız işler, şirketlerimiz, bugün popüler olan ürünlerimiz ya da hizmetlerimizin ne kadarı var olacak? Ya da nasıl bir hal ile varlıklarını sürdürecek?
Dijital dönüşümü doğru anlayan ve dönüşümün içinde var olan şirketler, fikirler, hizmetler bir şekilde hayatlarını sürdürecek. Diğerleri nostalji kitaplarında ya da mağazalarında yerlerini alacak. Arşiv bilgisi olacaklar.
Bugün için geçmişte büyük planlar yapan, bugün de varlığını sürdürmek ve büyümek için çalışan tüm kurumlar ve onların beyin takımı dijitale gereken önemi vermek zorunda. Gelecekte var olmaları buna bağlı. Teknoloji ve dijitalleşme varlık ya da yokluk sebebiniz olabilir.
Dijital evrim karşısında sigortacılar, kim olduklarını, ne sunduklarını ve nasıl farklılaştırdıklarını yeniden düşünmeliler.
Dijital anlamda yaşanan dönüşümü anla(t)mak için bir rapor ve anketten bahsetmek istiyorum...
EY’nin “Dijital Sigortacılık Vizyonu” raporuna göre, yeni teknolojiler beraberinde bilgi işlem hızını, hizmet ve ürünlerin kişiye özel tasarlanmasını mümkün kılıyor. Sigorta şirketleri dijitalleşirken özellikle;
* Siber güvenlik risklerinin önlenmesi,
* Kişisel verilerin korunması
* Otomasyon alanlarına yatırım yapıyor.
Dijital dönüşümde şirketler ayrıca;
* Maliyetleri azaltmak,
* Daha kolay ve daha güvenli ve daha zengin müşteri deneyimlerini geliştirmek,
* Piyasaya ürün ve hizmet sürme hızını artırmak,
* Satışları artırmak,
* Verimliliği artırmak gibi konularda fayda bekliyorlar.

Müşterileri yeni kanallar aracılığıyla edinme

Sigortacılar, müşterilerini yeni kanallardan elde edebilir. Bununla birlikte kanallar arasında sorunsuz bir şekilde hareket etmesine izin verebilmeliler. Böyle olsun ki tüm kanallarda çatışmayan, tutarlı etkileşimler zengin tüketici deneyimi olarak karşımıza çıkabilsin.
Şirketler kullanıcıların bu deneyimlerini kişiselleştirecek ve özelleştirecek müşteri bağlılığı için yeni deneyimler oluşturabilecek.
Anket ise iş dünyasındaki dijital dönüşüm girişimlerinin durumunu ve eğilimini öğrenmek amacıyla 15 ülkede 1.614 işadamının araştırıldığı “Global Dijital Dönüşüm Anketi”...
Anket sonuçlarına göre iş liderlerinin yüzde 89’u kuruluşlarının yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi dijital teknolojileri kullanan dijital dönüşüm girişimlerini hayata geçiriyor ve bu girişimlerin yüzde 34’ü şimdiden çok olumlu sonuçlar doğuruyor. Üstelik bu işadamları yapay zekaya insan yeteneklerinin hayata geçirilmesine olanak verecek bir fırsat olarak bakıyor.
Yine raporda dijital dönüşüm için dijital dönüşüm tecrübesini yönetme bilgisi, hayal gücü ve yaratıcılık gerekli deniyor.
Dijital dönüşüm girişimlerinde en çok kullanılan fonksiyonel alanlar şöyle:
* Pazarlama (yüzde 38)
* İş süreçleri (yüzde 35)
* İşletme-Bakım (yüzde 30)
Dijital değişimin en fazla rastlandığı sektörler:
* Yüzde 51 ile finans ve sigorta,
* Yüzde 51 ile sağlık ön planda.
Dijital dönüşümün ilk üç sonucu:
* Gelir artışı (yüzde 46)
* Müşteri ilişkilerinin iyileştirilmesi (yüzde 44)
* Ürünlerin rekabet gücünün artırılması (yüzde 36)
Yapay zeka, co-bot, nesnelerin interneti, blockchain, telematik, nesnelerin interneti hatta drone şimdilik dijital iş süreçlerimizdeki yeni kavramlar. Bu kavramlar ve hayatımıza girmeye hazırlanan “yenileri” değişimi başlattı. O zaman başlığı tekrar hatırlatalım: Ya dijitalle dönüşün ya da arşiv bilgisi olun.

Diğer Yazıları