Yeni iş yapma alışkanlıkları

Barış Bekar 29 Mayıs 2020, 14:40

 

Kovid-19 (korona virüs) salgınıyla birlikte her alanda birçok ilki yaşadık. “Evde kal” çağrısıyla herkes evlerine kapanmak zorunda kalınca yeni iş yapma biçimleri de kendini göstermeye başladı. Çok uzak olmadığımız ama alışmanın çok da kolay olmadığı yeni bir döneme girdik. Online çalışma ya da evden çalışma (home office) kavramlarını daha fazla duymaya, zorunlu da olsa önemini kavramaya başladık. Birçok sektör çalışanı iki aydır evlerinden iş yapıyor. Kimle konuşsak, ofistekine göre daha fazla çalıştığını, daha fazla çaba gösterdiğini dile getirdi.

Evden çalışmak, online iş yapmak pek çoğumuz için kolay olmasa da imkansız değil. Sürdürülebilir mi değil mi zaman gösterecek. Ancak yeni iş yapma alışkanlıklarının her sektörde başladığını ve etkili olduğunu söylemek mümkün.

Malum, sigorta da bankacılık gibi teknolojiye en çok yatırım yapan sektörlerden biri. Bu süreçte söz konusu yatırımların karşılığının alındığını, değerinin daha iyi anlaşıldığını gördük.  

Sigorta sektörünün bu zorlu sınavın ilk aşamasını başarıyla geçtiğini düşünüyorum. Sigorta şirketleri, paydaşları için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Hem çalışanları, hem acenteleri hem de müşterileri için birçok konuda önemli adımlar atıyorlar. Çalışanlar için online çalışma imkanı sağlayan, online kariyer günleri düzenleyen sektörün önemli şirketleri, online acente toplantıları da düzenledi. Bu süreçte gelirleri düşen acenteleri için erken komisyon ödemesi yaptılar...

Çalışanları ve acentelerine önemli imkanlar sunan şirketler, müşterilerini de ihmal etmedi.   Salgınla mücadele faaliyetlerine sürekli yenilerini ekleyen şirketler, bazı poliçeler için 1 ya da 2 ay bedava kampanyaları yaptı, prim ödemelerini erteledi. Koronavirüs bir salgın hastalık olmasına rağmen özel sağlık sigortaları kapsamına alındı.

Salgın başladığında şirketlerin nasıl bir yol izleyeceği tartışılırken, trafiğe çıkışlar azaldığı için kasko ve trafik sigortalarında kârların artacağını; kimse hastaneye gitmediği için özel sağlık branşında da şirketlerin fazlaca kâr elde edeceğini söyleyenleri utandırırcasına açıklamalar üst üste geldi. Uygulamalar da gösterdi ki şirketler, bazılarının beklediği “fazlaca” kârdan fedakârlık ederek müşterileri ve acenteleriyle paylaşmayı tercih etti.

Kısacası, her zaman söylediğimiz gibi sigorta sektörü elinden gelenin en iyisini yaptı ve iyi bir sınav verdi. Sigortacılar iyi bir sınav verirken tüm dünyada iyi sınav verilmeyen alanlar da oldu. Gerçekten dünyanın iyi yönetilmediği, özellikle tarım alanında planlı ve iyi üretim yapılmadığı, iyi üretim yapılan alanlarda da dağıtım kanallarının iyi işlemediği görüldü.

Evet, bu süreç bize bir kez daha gösterdi ki hepimiz eskiye oranla teknolojiye daha bağımlı hale geleceğiz. Tek korkum, teknolojinin bilgisayarları olduğu hayatımızı da hack’lemesi...

Diğer Yazıları