Ahmet Genç site kurdu. İlk yazıda kimi hedef aldı?

GÜNDEM - 26 Nisan 2022, 21:01

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç site kurdu. İlk yazısında üst kurullarda görev alanların denetimini yaptıkları kurumlarda görev alıp alamayacağını yazdı. Ahmet Genç'in ilk yazısı sektörde birilerine mesaj olarak algılandı. İşte o yazı..

 

Sigorta Gündem / Özel Haber

Sigorta sektöründe uzunca bir süredir Sigortacılık Genel Müdür olarak görev yapan son olarak Hazine Müsteşar Yardımcısı olarak görev alan Ahmet .Gennç, kendi adını taşıyan bir site kurdu. Sigorta sektörüne yönelik yazılar yazmaya başlayan Ahmet Genç ilk yazısını dün yaynladı.  İlk yazısında üst kurullarda görev alanların denetimini  yaptıkları kurumlarda görev alıp alamayacağını yazdı. Ahmet Genç'in ilk yazısı sektörde birlerine mesaj olarak algılandı.  İşte ahmetgenc.org sitesinde yayınlanan o yazı..

Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlarda "Kurul Üyesi" ya da "Kurul Başkanı" Olarak Görev Yapanların Başka Bir Kuruluşta Yönetim Kurulu Üyeliği KonusuDüzenleyici ve Denetleyici Kurumlar 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na ek III no.lu cetvelde şu şekilde sayılmıştır.

RTÜK

BTK

SPK

BDDK

EPDK

KİK

RK

KGK 

KVKK

NDK

SEDDK

Bu kurumların en üst yönetimini "Kurullar" oluşturmaktadır. Bu kurulların üyeleri için bazı yasaklar getirilmiştir. Bu yasaklardan birisi de "özel bir kanuna dayanmadıkça başka yerde görev alma, yönetici olma, pay sahibi olma" yasağıdır. Bu yasakla ilgili özel kanun düzenlemesi 375 sayılı KHK ile yapılmıştır. Söz konusu KHK'nın Ek 16'ncı maddesi bu Kurulların Başkan ve üyelerine "kurumun görev alanıyla ilgili olmamak kaydıyla" kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yarıdan fazlası devlete ait kurum ve kuruluşlar ile kayyım sıfatıyla TMSF tarafından yönetilen şirketlerin yönetim kurulu, denetim kurulu, danışma kurulu üyeliği görevleri ile komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev verilebileceği" hükmünü amirdir.

Bu çerçevede, son zamanlarda tartışma konusu edilen "SEDDK Üyesi ya da Başkanı/İkinci Başkanı" unvanını taşıyan kişilerin Sigorta Tahkim Komisyonu'na üye olup olamayacakları konusu kolaylıkla açıklığa kavuşturulabilir. Sigorta Tahkim Komisyonu, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 30. maddesi ile kurulmuş olup, SEDDK'nın görev alanıyla ilgili olduğundan bu Kurumun Kurul üyelerinin/Başkanının ya da İkinci Başkanı'nın bu Komisyonda üye olarak görev almaları mümkün değildir. Görev aldıkları takdirde 375 sayılı KHK, Ek Madde 16'ya aykırılık ortaya çıkacaktır. İlave olarak da net bir "conflict of interest" durumu ortaya çıkmış olacaktır.

Yorumlar

 • Recai29 Nisan 2022 22:17Düş artık bu sektörün yakasindan Ahmet Genç..

  (%33,33) (%66,67)
 • Gökhan Çakır29 Nisan 2022 19:44Ahmet Genç’i kurt politikacı olarak bilirdik, rakiplerini tereyağından kıl çeker gibi eledi bugüne kadar. Yüzünüze karşı güler, mutlu ayrılırsınız yanından, sonradan bildiğini yapar. Ancak, bu defa bodoslama dalmış, Sayın Genç’in sitili değil. Site ve yazılar gerçekten Ahmet Genç’e mi ait, kontrol etmekte fayda var.

  (%0,00) (%100,00)
 • Eski Sigortacı29 Nisan 2022 09:45Ahmet Genç’i de biri yazsaydı o zaman. Birini eleştirdi diye o birinden çıkar umanlar ortalığı toz dumana katıyor; saldırılar saldırılar. Ahmet Genç bunu yazmasa; birilerinin tekerine-çıkarına çomak sokmasa sesiniz çıkmayacak. Bunu Ahmet Genç’i savunmak amacıyla yazmıyorum ancak çıkar üzerine kurgulu hareketler de bir o kadar yanlış. Yıllarca Ahmet Genç’in yönettiği sektörün hali ortada zaten. Yazık ki yazık… Saygılar

  (%0,00) (%100,00)
 • Genç Sigortacı28 Nisan 2022 18:09Yukarıda yer alan mevzuat hükmünden (kurumun görev alanıyla ilgili olmamak kaydıyla) göreceğiniz gibi denetiminde olup olmaması önemli değil, görev alanıyla ilgili olması yeterli. yani Sigortacılık genel müdürlüğünü yaparken sigorta acenteliği (görev kurumun görev alanına giriyor) yapan kurumlarda (PTT ve ZB) üyelik yapması doğru mudur?

  (%42,86) (%57,14)
 • Gerçek Sigortacı28 Nisan 2022 17:56Yönetim kurulunda görev aldığı şirket gerçek görevini yaparken denetiminde mi değil mi asıl mesele bu. PTT ile Ziraat ya da başka şirket ne alakası var...

  (%0,00) (%100,00)
 • Genç Sigortacı28 Nisan 2022 17:37Ahmet Genç, Sigortacılık Genel Müdürü iken PTT yönetim kurulu üyesi değil miydi, hani acentelik yapması nedeniyle sigorta acenteleri tarafından şikayet edilen? Ayrıca 2019 yılında halen Ziraat Bankası YK başkanı iken, Sigortacılık Genel Müdürlüğünün İstanbula taşınması sonrası genel müdür vekili olarak görev alması ne kadar doğruydu, yani mevzuatını düzenlediği kurumun yöneticiliğini yapmaya devam etmesi? Bu görev almalar sorun değil miymiş acaba öğrenmek isterim.

  (%44,44) (%55,56)
 • E. Denetçi28 Nisan 2022 13:501) Yani, şimdi EGE Sigorta’nın 1,2 milyar TL zararından Bakan ve Müsteşar mı sorumlu. Sizin hiç sorumluluğunuz yok mu? 2) Düşünce Merkezi Başkanı olarak, Sektörün bu kadar sorunu varken, kafanızı yorarak yazdığının yazının konusu manidar. İlk düşüncenizle (yazınızla) sektöre neşe getirdiniz, devamını dileriz. 3) 30 yıldır sektörün karar alma mekanizması içerisinde olup da uygulayamadığınız hangi düşünce var ki, şimdi düşünce merkezi ile sektöre yarar sağlamayı düşünüyorsunuz? 4) SBM soruma cevap alamadım? Bundan da Bakan ve Müsteşar sorumlu mu demek istediniz?

  (%41,18) (%58,82)
 • Ahmet Genç28 Nisan 2022 12:18Son defa yazıyorum. 1) Sigorta Düşünce Merkezi çalışmaya devam edecek. İlk toplantısında 6 yeni fikir sunuldu( biri de alo kaza idi. Bunda ne sorun var anlamadım). 2) Denetim raporlarını icraya koyan Makam Bakanlık ve Müsteşarlık Makamıdır. SGM değil. SGM yalnızca işlem yürütür. 3) kimseyi hedefe koymuyorum yalnızca mevzuat hükümlerini açıklıyorum. Bu çerçevede değerlendirme yazılarıma devam edeceğim.

  (%50,00) (%50,00)
 • E. Denetçi28 Nisan 2022 11:45Ahmet Bey, SDK denetim yapıyordu, kim uyguluyordu? SGM değil mi? Yani siz. Yönetiminde olduğunuz kurumların denetim raporlarını siz isleme alıyordunuz. Bu ne kadar etik ve hukuki, değilmi. Peki, örneğin, SBM’nin Yönetiminde iken yapılan bazı işlemler ile ilgili rapor yazıldı mı ve ne yapıldı? Cevap alabilirsem sevinirim. Arkasından başka, örneklerim ve sorularım da olacak??

  (%60,00) (%40,00)
 • HAZİNEDAR28 Nisan 2022 10:44Bir zamanlar sektöre hükmeden, yön veren ve sektörün bugünkü durumunda (!) imzası olan Sayın Genç’in vedası böyle mi olacaktı. Bulunduğu Müsteşar Yardımcısı konumunu da unutup, direkt hedef gösterme çabaları ve Gazete yorumlarına laf yetiştirme çabası ile uğraşan ve hasar takibi yapan ALOKAZA’nın moteratörü olarak isminin anılır olması üzücü.

  (%60,00) (%40,00)
 • AHMET GENÇ28 Nisan 2022 03:19Yasak yalnızca Kurul üyelerini kapsıyor. Çalışanlar İçin yasak yok. Nitekim Kurul Başkan Yardımcıları ve diğer personel şu anda bir çok yerde görevli. Şahsımın da mevzuata aykırı bir atanma durumu olmadı. ZB dahil.

  (%40,00) (%60,00)
 • AHMET GENÇ27 Nisan 2022 17:35Hazine denetim birimi SDK dır. SGM den atamada sorun yoktur. Şimdi SEDDK da da çalışanlar (Başkan Yardımcıları dahil) zaten atanıyor. Sorun Kurul üyelerinin atanmasında. Şahsım da şimdiye kadar mevzuata aykırı bir atamaya konu olmadım.

  (%50,00) (%50,00)
 • Sigortacı27 Nisan 2022 10:44Ahmet Genç, Sigortacılık Genel Müdürü iken DASK'ın, Güvence Hesabı'nın, SBM'nin, TARSİM'in yönetim kurulu başkanı olarak kendini atattı. O zaman sorun yoktu da, şimdi mi sorun oldu?

  (%54,55) (%45,45)
 • Mehmet Öztükr27 Nisan 2022 10:25Peki kendisi aynı zamanda bir acente olan ve denetimine tabi bir kuruluş olan Ziraat Bankası'nda YKB ve YKÜ iken "Görev aldıkları takdirde 375 sayılı KHK, Ek Madde 16'ya aykırılık ortaya çıkacaktır. İlave olarak da net bir "conflict of interest" durumu ortaya çıkmış olacaktır." bu durum yoktu. Para alıp bankaya yatırınca gelen "interest" "conflict"i ortadan kaldırıyor.

  (%55,00) (%45,00)