Erdoğan’dan ekonomi zirvesi: Borsa ve yaptırım uyarısı masada

GÜNDEM - 22 Eylül 2022, 13:22

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yarın İstanbul'da ekonomi gündemli bir toplantı yapmayı planlıyor

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yarın İstanbul’da ekonomi gündemli bir toplantı yapmayı planlıyor.

Reuters’a bilgi veren iki kaynak toplantıda Rusya ile mutabakatlar, ekonomi genel durum, borsa, yaptırım ve MİR konularının gündemde olacağını belirtti.

Güncel politikalarda; net ihracat, istihdam, yatırım odaklı kredilere öncelik verilirken, bu sayede kalıcı cari fazlaya ulaşılması ve bu dengenin enflasyonda da kalıcı bir düşüş getireceği öngörülüyor. Bu alanda yer almayan kredilere ek tahvil tutma yükümlülükleri getiren son adımlarla döviz ardından kredi ve tahvil piyasalarındaki kamu kontrolü de belirgin arttı.

Enflasyon yüzde 80 üzerinde seyrederken, TL’de ise değer kaybı yavaşlasa da devam ediyor. Bu kapsamda yarın gerçekleşecek toplantıyı ve olası sonuçları piyasalarda yakından takip edecek.

Reuters’a bilgi veren kaynaklardan biri, “Erdoğan yarın İstanbul’da ekonomi gündemli bir toplantı yapmayı planlıyor. Rusya ile mutabakatlar, ekonomi genel durum, borsa, yaptırım gündemlerinin ele alınması bekleniyor. Ayrıca MİR sistemi de gündemde olacak” dedi.

NEBATİ ABD’DE FON YATIRIMCILARIYLA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, New York'ta yabancı fon yatırımcıları ve uluslararası banka yöneticileriyle bir araya gelmişti.

Yabancı fon yatırımcıları ve uluslararası banka yöneticileriyle görüştüklerini belirten Nebati, şöyle demişti:

“Devreye aldığımız son uygulamalar ile yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı merkezine alan Türkiye Ekonomi Modelimizi kapsamlı bir şekilde aktararak küresel ekonomideki son dönem gelişmeleri ve önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerimizi paylaştık.”

Yorumlar