Putin’in açıklamasından sonra Rusya’dan kaçışlar başladı

DÜNYA - 22 Eylül 2022, 15:35

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkede kısmi seferberlik ilan etmesi Ruslar arasında paniğe yol açtı. Rus basını açıklamanın ardından ülkeden kaçışların hız kazandığını yazdı

 

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER 

Moscow Times gazetesi, askere çağrılmaktan korkan ve halen Rusya’da yaşayan çok sayıda kişinin panikle yurtdışına çıkmaya çalıştığını yazdı. Haberde Putin’in konuşması sonrası özellikle İstanbul’a gitmek isteyenlerin sayısının hızla arttığı, İstanbul ve diğer yakın yerlerin bilet fiyatlarının bir anda fırladığı ve birçok yerde biletlerin tükendiği belirtildi.

Google Trends verileri, Rusya’nın en popüler uçak bileti sitesi Aviasales için yapılan aramaların sert bir şekilde arttığını gösterdi. Aviasales verilerine göre Moskova’dan İstanbul’a ve Erivan’a aktarmasız uçuşlarda biletler tükendi. Yine Aviasales verilerine göre başkentten Dubai’ye en ucuz bilet 5 bin dolara kadar yükseldi.  

24 Şubat’ta başlayan Ukrayna Savaşı’nı desteklemeyen binlerce Rus vatandaşı ülkeyi terk ederek Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yerleşti. Rus basını savaşın başladığı günden bu yana ülkeyi terk eden Rus vatandaşlarının sayısının 300 bini aştığını bildirdi.

Yorumlar